Pompa ciepła
to urządzenie służące do transportu darmowej energii cieplnej zmagazynowanej w środowisku naturalnym (powietrze, woda, gleba). Podobnie jak lodówka czy klimatyzator, pompa ciepła wykorzystuje przemiany termodynamiczne czynnika chłodniczego. Wykorzystując energię elektryczną, wymusza transport ciepła z dolnego do górnego źródła (od niskiej do wysokiej temperatury). Wysoka sprawność, proekologiczny charakter oraz rozwój technologii grzewczych, korzystnie wpływających na cenę i jest czynnikiem warunkującym znaczny wzrost zainteresowania pompami ciepła. Pompy ciepła stosowane są w systemach ogrzewania budynków (CO), przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) oraz do podgrzewania wody w basenach. Wyróżnia się 3 rodzaje pomp ciepła ze względu na rodzaj wykorzystywanego dolnego źródła.
Zasada działania
Energia słoneczna zmagazynowana w środowisku naturalnym (powietrze, woda, grunt) jest źródłem energii cieplnej wykorzystywanym przez pompy ciepła do ogrzewania CO i CWU. Podstawowe elementy i zasada działania (cykl pracy) pompy ciepła:
Czynnik ponownie trafia do parownika cykl termodynamiczny zostaje zamknięty i jest gotowy do pracy.
Bezpłatnie pobrane ciepło słoneczne (75%) oraz energia elektryczna (25%), która jest konieczna do sprężania czynnika roboczego, dają w efekcie ciepło pozwalające ogrzać budynek (100%).