EKOLOGIA + OSZCZĘDNOŚĆ

ENERGIA SŁOŃCA :: POMPA CIEPŁA :: KLIMAKONWEKTOR

Pompy ciepła • Zalety i wady


Pompy ciepła są oszczędne i bezpieczne w użytkowaniu, pracują cicho i automatycznie, wykorzystują darmową energię cieplną. Instalacja pompy w "kotłowni" nie wymaga dużo miejsca, a przy tym pomieszczenie pozostaje czyste i wolne miejsce może być wykorzystane np. jako suszarnia. Nie wymagają komina ani miejsca na zapas paliwa np. zbiorni oleju. Dodatkowe "wolne" metry kwadratowe powierzchni to niewątpliwie duża zaleta dla użytkowników.

Ważne bezpieczeństwo. Pompa ciepła jest tzw. zimnym czynnikiem grzewczym - nie wytwarza płomienia (jak większość innych źródeł ciepła), a co za tym idzie nie stanowi żadnego zagrożenia pożarowego.

Pompa ciepła transportując odnawialną energię cieplną zgromadozną w gruncie, wodzie czy powietrzu, wymaga niewielkiej ilości energii elektrycznej (zasilanie sprężarki), co nie powoduje lokalnie żadnej emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Pompa ciepła może pracować niezależnie (tryb monowalentny) lub we współpracy z innym/innymi źródłem ciepła (tryb monoenergetyczny oraz biwalentny) takimi jak: kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym, inne.

Pompy ciepła umożliwiają ogrzanie pomieszczeń (CO), wody użtykowej (CWU), czy wody w basenach, ale również mogą pracować w trybie chłodzenia.

Opłacalność zastosowania różnych typów pomp ciepła jest sprawą indywidualną i zależy od rodzaju inwestycji, możliwości środowiskowych wyboru dolnego źródła, zapotrzebowania na energię cieplną, i in.

Pompy ciepła w zależności od zastosowanego dolnego źródła (rodzaj pompy) charakteryzują się różnymi zaletami i wadami:

  • GRUNTOWA pompa ciepła - jest najbardziej efektywna (najwyższy współczynik COP wynikający ze stabilnej przez cały rok temperatury gruntu) jednak jest również najdroższa. Wymiennik w gruncie wymaga dość dużego terenu, a także pozwoleń w przypadku odwiertów, które również wiążą się z dużymi kosztami.
  • WODNA pompa ciepła - jest również bardzo efektywna (woda gruntowa jest stabilna temperaturowo) i tańsza przy inwestycji niż pompy gruntowe, niestety jest ona droga eksploatacja i wymaga regularnej konserwacji.
  • POWIETRZNA pompa ciepła - jest efektywna i bezawaryjna oraz najtańsza w inwestycji i użytkowaniu, natomiast jej sprawność jest zależna od temperatury powietrza zewnętrznego. Obecnie pompy powietrze-woda pracują od temperatur -25oC, jednak nie ze swoją nominalną sprawnością, dlatego często pracują w układzie monoenergetycznym lub biwalentnym.

Uogólniając można stwierdzić, że największą ZALETĄ pomp ciepła jest uzyskanie ok. 3/4 energii cieplnej za darmo. Natiomiast WADĄ - obniżenie wydajności ze spadkiem temperatury na zewnątrz, czyli w sytuacji kiedy rośnie zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wówczas pompa ciepła wpomagana jest przez grzałkę elektryczną, co zapewnia komfort cieplny, ale negatywnie wpływa na sprawność sezonową urządzenia i rachunki. Na szczęście roczna ilość godzin ekstremalnych dla pompy temperatur jest niewielka - "taki mamy klimat" :)


Jak działa pompa ciepła?

wejdź

Zalety i wady pomp ciepła

wejdź

Warto wiedzieć

wejdź

klimatyzacja wentylacja sprzedaż naprawa serwis Wrocław